آیا تا به امروز نام دستگاه سانترال را شنیده اید؟ از کاربرد سانترال چه میزان می دانید؟ برای نصب دستگاه سانترال، چه مواردی باید لحاظ گردد؟ این سوالات و هزاران سوال مشابه را می توان به راحتی پاسخ داد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با دستگاه سانترال و چگونگی نصب آن، ادامه این مطلب را دنبال نمایید.

 

دستگاه سانترال چیست؟

دستگاه سانترال را با نام یک مرکز مخابراتی کوچک می توان شناخت. این دستگاه دقیقا وظایف یک مرکز مخابراتی را بر عهده دارد. این دستگاه را می توان همچنین با نام اختصاری PBX نیز شناخت. این نام مخفف عبارت Branch Exchange Private می باشد که یک شبکه خصوصی تلفن محسوب می شود.

 

نصب دستگاه سانترال

 

کاربرد دستگاه سانترال

همانطور که می دانید مراکز و ادارات و مکان هایی که افراد زیادی به آن رفت و آمد دارند، اغلب دارای چندین خط تلفن می باشند. هر یک از این خطوط مربوط به بخش خاصی هستند که افراد را به مسئول آن بخش متصل می نمایند. اما این مسئله را باید در نظر داشت که سازمان ها و ارگان های بزرگ دارای خطوط تلفن داخلی و خارجی زیادی هستند.

حال به کاربرد دستگاه سانترال می رسیم. سانترال در واقع مدیریت شبکه های داخلی یک شرکت و یا سازمان را بر عهده دارد. نصب سانترال در واقع سبب کنترل تماس های ورودی و خروجی می شود و بستری برای برقراری تماس بین افراد شرکت می باشد تا سرعت کار از این طریق بالاتر برود. بنابراین می توان گفت که مهمترین کاربرد این دستگاه در فضای اداری، اشتراک گذاری خطوط داخلی شرکت بدون دخالت نیروی انسانی است. همچنین این دستگاه می تواند صف پاسخگویی به تماس ارباب رجوع ها را تشکیل دهد.

 

فواید نصب دستگاه سانترال

همانطور که در بخش قبل مطالعه نمودید، نصب دستگاه سانترال می تواند به مدیریت آسان خطوط تلفن در هر شرکت و یا سازمانی کمک کند. بنابراین استفاده از این دستگاه، نیاز به استفاده از نیروی انسانی جهت پاسخگویی به تماس ها را کاهش می دهد. این دستگاه همچنین، تفکیک و توزیع تماس را در مدت زمان کمتری انجام می دهد.

نصب سانترال همچنین سبب رفع خطای انسانی می شود، زیرا این دستگاه به وسیله کامپیوتر و بر اساس الگوریتم خاصی برنامه ریزی می گردد. در نتیجه می توان گفت که با نصب سانترال می توان رضایت بیشتری را از سوی افرادی که با سازمان تماس برقرار می کنند، کسب نمود.


فواید دستگاه سانترال

 

چگونگی نصب دستگاه سانترال

نصب و راه اندازی دستگاه سانترال کار ساده ای تلقی نمی گردد. اما با آموزش نکاتی که در ادامه به آنها بیشتر پرداخته می گردد، می توان این دستگاه را به راحتی نصب کرده و از آن استفاده نمود. برای نصب دستگاه سانترال باید به چهار نکته مهم، دقت نمود. بروز اشتباه در هر یک از مراحل نصب می تواند فعالیت سانترال را مختل نماید و در نتیجه در کار سازمان مورد نظر اختلال ایجاد نماید.

تعیین مکان نصب دستگاه سانترال: انتخاب یک مکان مناسب یکی از مهمترین شرایط نصب سانترال می باشد. این مکان باید فاقد رطوبت بوده و دمای آن متناسب با دمای محیط باشد. برای قرارگیری دستگاه سانترال، باید سطحی مسطح را انتخاب نمود که فاصله آن از زمین، حدود یک متر باشد. عدم رفت و آمد به مکان نصب، می تواند امکان ایجاد اخلال در دستگاه را کاهش دهد.

کابل کشی و نقشه کشی مخابراتی: برای آغاز این مرحله نخست باید یک پست مخابراتی را در جنب دستگاه سانترال نصب نمود. برای اتصال خطوط داخلی شرکت به دستگاه سانترال باید ابتدا آنها را از مکان قرار گیری تلفن تا پست نزدیک سانترال کابل کشی نمود. برای اتصال خطوط شهری نیز باید این خطوط را از ورودی مخابرات تا پست سانترال کابل کشی کرد.

اما باید به این نکته توجه داشت که کابل کشی خطوط آنالوگ و دیجیتال با خطوط هیبرید متفاوت است. در کابل کشی هیبرید از دو زوج سیم استفاده می شود که یکی از آنها مربوط به بوق و دیگری مربوط به دیتا می شود. اما در داخلی آنالوگ و دیجیتال، یک زوج سیم مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصال مناسب پست: رعایت نظم در اتصالات پست می تواند نصب و اتصال آن به دستگاه سانترال را بهبود بخشد. برای سهولت نصب پست در کنار سانترال باید ورودی خطوط داخلی و شهری را از یک سمت به پست متصل نمود و در سمت دیگر دستگاه سانترال را به ترمینال کروز پست متصل نمود.

برنامه ریزی دستگاه سانترال: مهمترین بخش نصب دستگاه سانترال را می توان این مرحله دانست. برای برنامه ریزی این دستگاه پرکاربرد می توان از دو روش مجزا استفاده نمود.

 

چگونگی نصب دستگاه سانترال

 

روش های برنامه ریزی دستگاه سانترال

همانطور که پیشتر به این موضوع پرداخته شد، دو روش مجزا برای برنامه ریزی دستگاه سانترال وجود دارد که هر یک را در این بخش شرح می دهیم. در روش اول که به PC-Programming شهرت دارد، نحوه مدیریت تلفن و خطوط از طریق کنسول نرم افزاری و اتصال سانترال به کامپیوتر انجام می گیرد.

اما به روش دوم PT-Programming گفته می شود که در آن دستگاه سانترال از طریق گوشی های اپراتوری برنامه ریزی می شود و مدیریت اتصال خطوط از این طریق برای دستگاه تعریف می گردد. این دو روش امروزه برای راه اندازی دستگاه سانترال مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای گذر از این مرحله و استفاده از هر یک از این دو روش، باید از متخصص این حوزه کمک بگیرید تا نصب دستگاه سانترال به درستی انجام گیرد.

 

روش های برنامه ریزی دستگاه سانترال

 

خرید دستگاه سانترال

دستگاه سانترال امروزه به یکی از ضروریات هر سازمان و اداره مبدل گشته است. قیمت سانترال نیز می تواند یک عامل مهم در خرید این محصول تلقی شود. برای خرید و نصب دستگاه سانترال در یک اداره، نوع و مدل آن بسیار تعیین کننده است، چرا که نصب دستگاه سانترال در برندهای مختلف با یکدیگر متفاوت است.

اما دستگاه سانترال یک وسیله متداول در بین عموم مردم نیست، در نتیجه خرید و نصب آن نیز نیاز به تخصص دارد. مراکز زیادی در سطح کشور این محصول را عرضه نمی کنند. بنابراین می توان گفت که خرید اینترنتی سانترال می تواند بهترین شیوه برای سفارش و خرید این محصول محسوب شود. فروشگاه اینترنتی پاناسونیک تهران، یکی از فروشگاه های اینترنتی عرضه کننده انواع سانترال در ایران است که می توان با مراجعه به وب سایت آن، بهترین نمونه سانترال را سفارش داد. در صورت خرید دستگاه سانترال از این فروشگاه، می توانید این محصول را ظرف مدت کوتاهی دریافت کنید. برای دریافت قیمت سانترال و خرید سانترال با شماره 09122159032 تماس بگیرید.